Malowanie proszkowe to technika wykończenia powierzchni, która polega na nanoszeniu na przedmiot specjalnego proszku malarskiego/ polimerowego  w celu uzyskania trwałej, estetycznej i odpornej na korozję powłoki ochronnej. Proszek malarski składa się z cząsteczek pigmentu oraz żywicy, która pełni rolę spoiwa. Przedmiot, który ma zostać pomalowany, jest najpierw oczyszczany z zanieczyszczeń, a następnie pokrywany proszkiem malarskim za pomocą specjalnego pistoletu.
Innymi słowy proces malowania proszkowego polega na aplikowaniu proszku polimerowego na powierzchnię przedmiotu za pomocą elektrostatycznego ładowania cząstek proszku i następnie utrwalaniu go w specjalnym piecu i przylegania do powierzchni z dużą precyzją. W czasie utrwalania proszku polimerowego, pod wpływem wysokiej temperatury, następuje jego topnienie i spiekanie, tworząc trwałą powłokę ochronną.
Malowanie proszkowe znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, meblarskim, budowlanym i wielu innych. Jest często stosowane do malowania elementów metalowych, takich jak ramy samochodów, meble, obudowy elektroniczne, ogrodzenia, balustrady, elementy konstrukcyjne i wiele, wiele innych.

Głównymi zaletami malowania proszkowego są niewątpliwie:

  • Wytrzymałość i odporność na korozję – powłoka proszkowa jest bardziej trwała niż tradycyjne powłoki malarskie, co sprawia, że przedmioty pokryte proszkiem są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, promieniowanie UV czy uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, zarysowania),
  • Estetyka – malowanie proszkowe umożliwia uzyskanie jednolitej i gładkiej powierzchni, bez smug, bąbelków czy nierówności. Dostępne są różne kolory i efekty wykończenia, takie jak matowe, połyskujące, strukturalne czy metaliczne, co daje szerokie możliwości projektowe,
  • Ekologia, ochrona środowiska – proszek polimerowy używany w malowaniu proszkowym nie zawiera rozpuszczalników organicznych, co eliminuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo, nie występuje marnotrawienie farby, ponieważ nie ma potrzeby oczyszczania pędzli ani utylizacji nadmiaru farby,
  • Efektywność kosztowa – malowanie proszkowe może być bardziej efektywne kosztowo w porównaniu z innymi metodami malarskimi. Mniejsza ilość odpadów, brak konieczności stosowania rozpuszczalników i mniejsze zużycie energii elektrycznej mogą przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji,
  • Różnorodność – szeroki wybór kolorów i efektów, które można osiągnąć. Proszek malarski jest dostępny w różnych odcieniach i wykończeniach, takich jak matowy, połyskliwy, metaliczny czy strukturalny. Można również stosować specjalne proszki malarskie, które mają właściwości antybakteryjne, antystatyczne lub odpowiadające innym, specjalnym wymaganiom technicznym.

Mocnymi stronami naszej malarni są nowoczesna technologia, która gwarantuje najwyższą jakość usług, profesjonalny i zaangażowany zespół, który stale podnosi swoje kwalifikacje, sprzęt renomowanego producenta marki GEMA OPTIFLEX 2, a także stosowanie farb posiadających certyfikat Qualicoat.
Gwarantujemy indywidualne podejście w zależności od Państwa potrzeb i specyfiki malowanego materiału, a co za tym idzie dużą elastyczność, szybki termin realizacji oraz, w razie potrzeby, transport naszym własnym taborem od i do Państwa. Dzięki temu, że posiadamy swój własny tabor samochodowy możemy zaoferować Państwu kompleksową usługę. Co więcej – posiadamy również plac manewrowy na terenie naszego zakładu.

Maksymalne wymiary pojedynczego detalu, jaki możemy pomalować w naszej lakierni to aż 10 000 x 1 700 x 2 000 [mm].
Długość:          10 000 mm
Szerokość:      1 700 mm
Wysokość:      2 000 mm

Aby przedstawić Państwu pełny obraz procesu, poniżej przedstawiamy etapy malowania proszkowego, począwszy od oczyszczenia powierzchni aż po suszenie obrobionego materiału.

  1. Oczyszczenie powierzchni: Początkowo, podobnie jak przy tradycyjnym malowaniu, powierzchnię należy oczyścić z zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud, tłuszcze, oleje itp. Można to zrobić za pomocą szczotki, szmatki, gąbki, odkurzacza lub myjki ciśnieniowej. Ważne jest usunięcie wszelkich substancji, które mogą wpływać na przyczepność proszku.
  2. Usunięcie starej powłoki: Jeśli na powierzchni znajduje się już stara powłoka malarska, trzeba ją usunąć. Można to zrobić za pomocą metod mechanicznych, takich jak szlifowanie, piaskowanie lub śrutowanie. Alternatywnie, w zależności od rodzaju i stanu powłoki, może być konieczne zastosowanie środków chemicznych do usuwania farby.
  3. Usunięcie rdzy i korozji podobnie jak przy tradycyjnym malowaniu, należy usunąć wszelkie ślady rdzy i korozji z powierzchni. Wykorzystać można metody mechaniczne lub chemiczne, takie jak szlifowanie, piaskowanie lub stosowanie specjalnych środków antykorozyjnych.
  4. Przygotowanie podłoża powierzchnię należy przygotować do nanoszenia proszku malarskiego. Jeśli jest to metalowa powierzchnia, można zastosować proces zwanym fosfatyzacja, który polega na naniesieniu warstwy fosforanowej, która poprawia przyczepność proszku. Następnie powierzchnię należy dokładnie oczyścić z resztek fosforanu.
  5. Suszenie: Upewnij się, że powierzchnia jest w pełni sucha przed rozpoczęciem malowania proszkowego. Wilgoć może wpływać na przyczepność proszku i jakość końcowej powłoki.

 

Zapraszamy do kontaktu! Nasi pracownicy rozwieją wszelkie wątpliwości, odpowiedzą na pytania oraz doradzą na każdym etapie.

Jesteśmy dla Państwa dostępni pod numerami telefonów, mailem oraz formularzem kontaktowym na stronie (zakładka kontakt).

© Copyright 2023 TRANS-MAR
Skuteczne pozycjonowanie zapewnia Wild Moose